levý růžek pravý růžek

Blues černější než černý
je nutně podezřelý.
A tak je to se vším…

Jan Spálený Na úvodní stránku

TISK A MÉDIA VŮBEC

Jan Spálený by si dal pelmeně, ale musí suchary

Vedle leteckého modelářství patří k dalším zálibám hudebního skladatele Jana Spáleného vaření. Ale protože se v poslední době dost hlídá a v jídle omezuje, plotně se pokud možno vyhýbá.

"Kdybych vařil, tak bych to pochopitelně jedl, a to nemůžu," povzdychl si. "Musím být na sebe přísný. Například dneska jsem večeřel rybu na grilu a suché brambory," sdělil nám před vystoupením v lounském hotelu Union. Má rád jídla různých proveniencí. Koluje v něm krev po ruských, italských a českých předcích, a stejně tak se v něm mísí rozmanité chutě. Hravě zvládne jídla jednoduchá i složitá, ale skutečnost je taková, že si kupuje suchary z hrachové mouky, netučné sýry a čerstvou zeleninu. To je hlavní složkou jeho jídelníčku. "A mám rád víno. Nejvíc asi Rýnský ryzlink, cítím z něj lípu, která mě baví. Když je z jižní stráně, voní víc muškátem. Když ze severní, voní lípou. A právě ten mi chutná." Z receptů nám prozradil postup na pelmeně.

"Nudlové těsto s trochou oleje, aby bylo tažné, se vyválí na tenké placky, aby skrz ně bylo vidět. Vedle si připravíme náplň ze sekaného masa různých typů - vepřové, hovězí. Smícháme s cibulí a pepřem. Na vlastní výrobu mám grif, který mě učila babička. Těžko ho popsat, ale v podstatě uděláte takový klobouček, taštičku z nudlového těsta, kterou naplníte sekaným masem. Znovu podotýkám, že skrz těsto musí být maso s cibulí vidět. Pak to uvaříte v bujonu a hotovo. Pelmeně se jí buď s kysanou smetanou nebo s octem, hořčicí. Jejich chuť se nikdy nepřejí. Tento typ jídla má vlastně každý národ s malou obměnou. Třeba Italové používají jiné koření a byliny, kdežto tady je jenom pepř a cibule. Pelmeně jsou původně sibiřské jídlo. Jejich výroba se dá přirovnat k obdobě našich draček, kdy se babky každého věku scházely, draly peří, vyprávěly hrůzostrašné historky a pomlouvaly ty, co s nimi nesedí. I ruské babky se scházely kolem stolu, ale místo draní peří lepily pelmeně na stovky. Zatímco chlapi pili vodku v hospodě. Hotové pelmeně daly do pytlů a zakopaly je do ruské ledničky, do sněhu. Když se chlap vrátil opilý domů, zmlátil ženu, skočil na ni, udělal jí fakana. Ona pak poslušně vyndala ze sněhu pytel s pelmeněma, uvařila mu jich tři sta, aby se napapal a doplnil sílu."

RADKA SLÍŽOVÁ
SEVEROČESKÉ DENÍKY BOHEMIA 28. 1. 2002

levý růžek pravý růžek